Korekcja Ptozy – Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)

Jak przebiega zabieg korekcji Ptozy?

Zabieg chirurgiczny korekcji ptozy przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym i trwa ok 2 godzin. Procedura polega na wzmocnieniu lub podwieszeniu mięśnia dźwigacza powieki górnej, co pozwala na uniesienie powieki i poprawę pola widzenia. Nacięcie prowadzone jest w naturalnym załamaniu powieki, dzięki czemu blizna po wygojeniu jest niemal niewidoczna. Po zabiegu zakładany jest opatrunek i pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Czy zabieg korekcji ptozy wymaga znieczulenia ogólnego?

W większości przypadków korekcja ptozy u dorosłych wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne stosuje się głównie u dzieci lub w przypadku pacjentów z obciążeniami zdrowotnymi wymagającymi szczególnej ostrożności.

• Jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg korekcji ptozy wykonuje się, gdy opadająca powieka przesłania źrenicę i ogranicza pole widzenia. Wskazaniem może być również dyskomfort funkcjonalny, asymetria powiek lub względy estetyczne.

Czy korekcja ptozy wpływa na wygląd twarzy?

Tak. Korekta ptozy może znacząco poprawić symetrię twarzy, otworzyć oko i nadać spojrzeniu bardziej wypoczęty wygląd. W przeciwieństwie do plastyki powiek, jej celem jest głównie przywrócenie funkcji, jednak efekt estetyczny jest często pozytywnym efektem ubocznym.

Jak długo trwa gojenie po operacji ptozy?

Wstępny okres gojenia trwa około 7–14 dni. W tym czasie usuwane są szwy i ustępują najważniejsze objawy, takie jak obrzęk i zasinienie. Ostateczny efekt funkcjonalny i estetyczny ocenia się zwykle po 3–6 miesiącach.

Kiedy można wrócić do pracy i codziennych aktywności?

Powrót do pracy biurowej możliwy jest już po kilku dniach, natomiast do aktywności fizycznej – po około 3–4 tygodniach. Decyzja powinna być dostosowana indywidualnie do przebiegu gojenia i zaleceń lekarza.

Czy po zabiegu mogą wystąpić powikłania?

Jak po każdej operacji, istnieje ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak infekcja, krwiak, asymetria powiek, czy przejściowe trudności w domykaniu oka. Poważne komplikacje zdarzają się jednak rzadko

Czy Ptoza może powrócić ?

Tak, w niektórych przypadkach – szczególnie przy wtórnych, nabytych postaciach ptozy – może dojść do nawrotu. Dlatego istotna jest odpowiednia diagnostyka przyczyn opadania powieki przed zabiegiem.

Czy zabieg Ptozy jest refundowana przez NFZ?

Refundacja zabiegu jest możliwa jedynie w przypadku spełnienia określonych wskazań medycznych. W tym celu należy skonsultować się z placówką publiczną oferującą takie usługi. W naszej klinice zabieg dostępny jest wyłącznie na zasadach komercyjnych.

Kto wykonuje zabieg korekcji ptozy w Klinice Zielińska?

Zabieg wykonywany jest przez lekarza okuloplastykę z doświadczeniem w chirurgii powiek i schorzeniach neuro-okulistycznych.

Jakie inne zabiegi estetyczne można połączyć z korekcja ptozy?

Korekcję ptozy można w niektórych przypadkach połączyć z zabiegami estetycznymi, ale wymaga to indywidualnej kwalifikacji przez okuloplastę lub chirurga plastycznego. Oto profesjonalne zestawienie najczęstszych procedur, które mogą być łączone z korekcją ptozy:
1. Blefaroplastyka (plastyka powiek górnych lub dolnych)
Jeśli oprócz opadania powieki występuje także nadmiar skóry lub „worki” pod oczami.
Można w jednej operacji przywrócić funkcję (poprzez uniesienie powieki) i jednocześnie poprawić wygląd okolicy oka.
2. Lifting brwi (brow lift)
Szczególnie gdy przyczyną „opadającego oka” jest nie tylko ptoza, ale też niskie położenie brwi.
Lifting czoła lub brwi może być połączony z korekcją ptozy dla bardziej harmonijnego efektu.
3. Laser frakcyjny CO₂ lub tulowy (na blizny lub skórę wokół oczu)
Stosowany po zagojeniu do poprawy tekstury skóry lub redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień.
4. Leczenie toksyną botulinową (Botox)
W niektórych przypadkach uzupełnia chirurgię ptozy, szczególnie gdy opadanie powieki wynika częściowo z nadaktywności mięśni czoła.

Nie wszystkie zabiegi można bezpiecznie połączyć z korekcją ptozy.
Decyzja zależy od:
– przyczyny ptozy (miogenna, neurogenna, pourazowa itp.),
– wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta,
– stanu skóry i tkanek okolicy oka,
– celu zabiegu: funkcjonalnego, estetycznego czy obu.

ptoza
ptoza

LUKSUS, JAKOŚĆ & KOMFORT

Zapraszamy do Świata Piękna.